دیتا لاگر (Data Logger)

فرآیند ثبت اطلاعات (data logging) عبارت است از جمع‌آوری و ذخیره داده‌ها در طول یک دوره زمانی. این فرآیند تجزیه و تحلیل، دسترسی یا اصلاح اطلاعات را در یک شبکه فراهم کرده است. دستگاهی با قابلیت ثبت اطلاعات، دیتالاگر (Data logger) نامیده می‌شود.

دیتالاگر (Data logger) یا همان ثبت کننده اطلاعات، یک ابزار الکترونیکی است که سوابق اندازه‌گیری را در یک دوره زمانی گزارش می‌دهد. وظیفه اصلی آن ذخیره اطلاعات سنسورها و ترانسمیترها در سطح فیلد و یا واحد‌های صنعتی کوچک و بزرگ است. این داده‌ها می‌تواند در حافظه خود دستگاه ذخیره شود که دارای رابط محلی (مانند صفحه نمایش) بوده و از آنها به صورت وسیله‌ای مستقل استفاده کرد یا از طریق دستگاه یا کامپیوتر فراخوانی شوند و با استفاده از نرم‌افزار آن‌ها را فعال کرده و اطلاعات را تجزیه و تحلیل نمود، یا اطلاعات را به صورت آنلاین به یک رایانه یا ایستگاه مانیتورینگ مخابره کند. گاهی اوقات دیتالاگر اطلاعات خام را ارسال می‌کند و در رایانه عملیات تبدیل صورت می‌پذیرد ، گاهی اطلاعات رقمی در دیتالاگر محاسبه و سپس ارسال می‌شود و گاهی نیز اطلاعات در دیتالاگر ذخیره می‌شود و در زمان‌های مشخصی برای رایانه ارسال می‌شود. دیتالاگرها عموماً کوچک و قابل حمل می‌باشند.

امروزه دیتالاگرها در صنایع مختلف کاربرد‌های فراوانی دارند. دیتالاگر‌ها بر اساس شرایط کاری و تکنولوژی ساخت، کیفیت و طول عمر متغیری دارند. معمولا دیتالاگر‌های حرفهای دارای درصد خطای بسیار کم و طول عمر چند ساله هستند. دیتالاگر به مهندسین و متخصصان اجازه می‌دهد تا شرایط را کاملا تحت نظر بگیرند و کوچکترین تغییرات نیز از دید آن‌ها پنهان نماند، این در حالیست که دیگر نیازی به صرف وقت زیاد برای جمع آوری و بررسی داده‌ها ندارند و این عملیات می‌تواند طی چند کلیک در چند ثانیه صورت پذیرد. یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از دیتالاگرها قابلیت جمع‌آوری ۲۴ ساعته اطلاعات است.

ویژگی‌های پایه‌ای دیتالاگر:

·         انواع ورودی‌ها

·         تعداد کانال‌ها

·         ذخیره‌سازی داده‌ها

·         زمان ثبت داده‌ها

·         رابط کاربری

·         تغذیه دستگاه

دستگاه data logger ساخته شده توسط مرکز خدمات تخصصی استان زنجان قابلیت اتصال هر نوع سنسوری متناسب با نیاز مشتری را دارد. تغذیه دستگاه از طریق آداپتور  USBبوده همچنین  مجهز به باتری پشتیبان نیز می‌باشد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به ذخیره اطلاعات در حافظه و امکان انتقال ساده داده‌ها به رایانه اشاره کرد. ویژگی‌های پایه‌ای دستگاه Data Logger  بشرح ذیل می‌باشد:

قابلیت ارتباطی :

1.     USB TYPE C (در حالت تخلیه اطلاعات)

2.     GSM or WIFI(آنلاین)

سنسور:

1.     سه ورودی دیجیتال (برای مثال میکرو سوئیچ یا سنسور DHT)

2.     سه ورودی آنالوگ (برای مثال گیج فشار  20-4میلی آمپر)

3.     یک واحد   SPIبا سه نود (برای مثال pt100)

4.     یک واحد   MODBUSبا 12نود

LCD :

دارای قابلیت اتصال به ماژول‌های   LCDسریال SPI (برای مثال ” TFT 2.2)

باتری :

دارای باتری داخلی قابل شارژ از طریق USB TYPE C

حافظه :

دارای حافظه داخلی یا حافظه SD